ایجاد بستر مجازی و روشهای تبلیغاتی درست و نقش آن در پیشبرد اهداف رقابتی سازمان ها

خلاصه

امروزه با افزایش شرکت­ها و سازمان­ها، تبلیغات، یکی از بنیادی­ترین روش­های بازاریابی می­باشد که جهت معرفی محصولات و خدمات آن­ها مورد استفاده قرار می­گیرد. توجه به این نکته بسیار مهم هست که در صورت تبلیع نادرست، تبلیغ آن اثر مثبت خود را از دست خواهد داد و حتی ممکن است که شرکت­ها و سازمان­های رقیب از آن به نفع خود بهره ببرند. به این ترتیب شناخت شیوه­های درست تبلیغ یک اصل مهم در تبلیغات می­باشد. روش­های مختلفی برای تبلیغات موجود است که امروزه با پیشرفت علم ارتباطات و رسانه­ها، روش­های مجازی یکی از پر کاربردترین و مأثرترین آن­ها بشمار می­آید. به جرأت می­توان گفت که یکی از روش­های پیشرفت سازمان­ها برای ماندن در فضای رقابتی استفاده از فضای مجازی برای تبلیغات است. در این مقاله، ابتدا سعی بر معرفی بحث تجارت الکترونیک می­شود و سپس به اهمیت و اهداف استفاده از تبلیغات مجازی در سازمان­ها اشاره می­شود. در ادامه به اطلاعاتی راجع به تبلیغات، اهمیت و انواع آن بیان شده و در نهایت به پیشبرد اهداف رقابتی سازمان­ها توسط روش­های مجازی تبلیغات پرداخته می­شود.

بطور کلی در این مقاله تجارت الکترونیک و بازاریابی و تبلیغات و ارتباط تأثیرات آن­ها بر یکدیگر مورد بررسی قرار داده شده و در نهایت به اهمیت آن­ها پرداخته می­شود و راهکارهای گوناگون برای پیشرفت در محیط رقابتی بین سازمانی و شرکتی معرفی خواهد شد.

 

مقدمه

امروزه با توجه به فضای رقابتی موجود در بازار جذب مشتری و راضی نگهداشتن آن امری دشوار می­باشد. شرکت­ها و سازمان­ها معمولا با استفاده از افزایش تعدد نام­های تجاری سعی در بدست آوردن سهم بیشتری از بازار دارند. در این میان تبلیغات را می­توان یکی از بهترین روش­های معرفی محصولات و خدمات سازمان­ها بحساب آورد. تبلیغات جهت تأثیر گذاری در جذب و ترغیب هرچه بیشتر مشتریان برای خرید کاربرد زیادی دارد|LS|1|RS|. در واقع تبلیغات یک ابزار مهم ارتباطی می­باشد که از وسیع­ترین سیستم­های بازاریابی به شمار می­آید|LS|2|RS|. ارتباط با مشتری از بزرگترین رازهای موفقیت در بازاریابی می­باشد که برای بدست آوردن این ارتباط شرکت­­ها و سازمان­ها هزینه قابل توجهی را از نظر زمانی و مالی برای تبلیغات مأثر در نظر می­گیرند|LS|5|RS|. طبق نظر دیوید اگیلیوی تبلیغات وسیله ای به منظور توسعه تصویر نام تجاری، افزایش سهم بازار و سود سازمان در بلند مدت است. توسط تبلیغات می­توان در چهارچوب فکری، الگوی رفتاری، شیوه تعاملات مردم با محیط و دیگران و نظام ارزشی را تحت تأثیر قرار داد. با توجه به تأثیر تبلیغات در کوتاه مدت و مخصوصا بلند مدت امروزه شاهد بمباران تبلیغاتی هستیم که برای ارتقاء تصویر نام­های تجاری در ذهن مردم بکار می­رود. با بررسی روند تبلیغاتی در طول زمان می­توان به تغییرات اساسی در انواع آن پی برد|LS|1|RS|. عمده این تغییرات بر اثر ظهور فناوری­های جدید و مخصوصا محیط­های مجازی در دنیای امروز است|LS|6|RS|. در اثر پیشرفت روش­های ارتباطات و اطلاعات و بوجود آمدن محیط­های مجازی طیف متنوعی از اشکال گوناگون تبلیغات در بازار با استفاده از این محیط به وجود آمده است که از آن جمله می­توان به کانال­های ارتباطی موجود در گوشی تلفن­ همراه، شبکه جهانی اینترنت و تابلوهای کامپیوتری اشاره نمود. فناوری جدید به فرد این امکان را می­دهد که براحتی در فضای وب به جستجو بپردازد یا از طریق GPS، SMS و یا سرویس پیام چند رسانه­ای(MMS) ایجاد ارتباط کرده و اطلاعات مورد نیازش را از قبیل خدمات بانکداری، پست الکترونیک، پیش بینی وضع هوا، موقعیت یابی و بسیاری دیگر بدست آورد.

به این ترتیب سازمان­ها و شرکت­ها برای موفقیت هرچه بیشتر در فضای رقابتی نیاز به سازگاری هرچه بیشتر با محیط به وجود آمده را دارند. یکی از موارد بسیار مهم در این خصوص آگاهی افراد و جوامع از این بستر ارتباطی می­باشد که سازمان­ها و شرکت­ها را مجبور به استفاده از این فضای بوجود آمده می­کند. جهت بهره براداری هرچه بیشتر از این فضای بوجود آمده می­توان مجازی سازی تبلیغات را از بزرگترین و مأثرترین روش­ها نام برد. در محیط رقابتی، سازمان و شرکتی می­تواند موقعیت بهتری را بدست آورد که از این فضا بهترین استفاده را ببرد. بسترهای مجازی بوجود آمده را می­توان بعنوان یک شاهراه تبلیغاتی معرفی کرد و از آن بهره برد.

در این مقاله، ابتدا سعی بر معرفی بحث تجارت الکترونیک می­شود و سپس به اهمیت و اهداف استفاده از تبلیغات مجازی در سازمان­ها اشاره می­شود. در ادامه به اطلاعاتی راجع به تبلیغات، اهمیت و انواع آن بیان شده و در نهایت به پیشبرد اهداف رقابتی سازمان­ها توسط روش­های مجازی تبلیغات پرداخته می­شود.

تجارت الکترونیکی

بسترهای بوجود آمده توسط پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات علت پیدایش یکسری مفاهیم جدید شده است. بحث تجارت الکترونیک مدت­هاست که بوجود آمده ولی بعلت هزینه­های زیاد آن قبلا فقط شرکت­های بزرگ تجاری و بانک­ها می­توانستند از آن استفاده کنند. با گسترش شبکه جهانی اینترنت و آمدن ابزارالات جدید ارتباطی و همه گیر شدن آن، باعث ایجاد فرصت­های تبلیغات مجازی و همچنین ساختارهای جدید تجارت الکترونیک شد. امروزه در کل دنیا سعی در استفاده هرچه بهتر از این فرصت­ها می­شود.

تجارت الکترونیک رشد فزآینده­ای داشته، شرکت­ها و سازمان­ها بر اساس پیشرفت­های علمی و بوجود آمدن بسترهای مجازی دچار تحولات چشم گیری شدند و با بهره گیری از این بسترها و همچنین تجربیات بوجود آمده در طول زمان به روش­های نوینی در تجارت الکترونیک دست یافتند. در واقع بدلایل مختلف از قبیل آسانی معاملات و اتلاف کمتر منابع باعث محبوبیت هرچه بیشتر موقعیت­های بوجود آمده در فضای مجازی شد. تجارت الکترنیکی تعریف بخصوصی ندارد ولی درکل تعریف آن به هر نوع داد و ستد مجازی و یا دریافت خدمات مجازی منتهی می­شود.

در تجارت الکترونیک تبادل اطلاعات بسرعت انجام می­گیرد. از مزایای این نوع تجارت می­توان به بدون کاغذ بودن آن اشاره کرد که باعث برداشته شدن بسیاری از محدودیت­های معاملاتی گشته و سادگی ارتباطات شرکت­ها و سازمان­ها می­شود. همچنین با استفاده از این فضا می­توان بصورت یک به یک با مشتریان ارتباط داشت و توسط نرم افزارها خدمات

ایجاد بستر مجازی

برای ایجاد این بستر در ابتدا بایستی یک آمادگی کلی الکترونیکی وجود داشته باشد که در ذیل به برخی از ویژگی­های آن اشاره می­شود:

راهنمای CSPP برای آمادگی الکترونیکی جامعه "آماده الکترونیکی" را جامعه­ای تعریف می­کند که دارای خصائصی نظیر: در یک بازار رقابتی سرعتی دسترسی بالایی دارد؛ دسترسی و کاربرد مستمر فاوا در مدارس، ادارات دولتی، مشاغل، مراکز بهداشتی و خانه­ها؛ حفظ حریم شخصی کاربران و امنیت برخط؛ و سیاستهای دولتی­ای که "در جهت ارتقای اتصال و کاربرد شبکه" می­باشند.

گروه همکاری اقتصادی آسیا اقیانوسیه کشوری را "آماده الکتریکی" تعریف می­کند که "آماده" برای تجارت الکترونیکی باشد، اقتصاد آزاد، خودسامانی صنعت و آسانی صادرات دارد و بر طبق استانداردهای بین­المللی و توافقنامه­های تجاری عمل می­کند.

مک­کانل بین المللی آمادگی الکترونیکی را ظرفیت ملل برای مشارکت در اقتصاد رقمی تعریف می­کند. گزارش نشست مجمع اقتصادی جهان در مورد آمادگی الکترونیکی، آمادگی الکترونیکی را توانایی شبکه­های فاوا برای سازگاری موثر با پیشرفتهای اجتماعی و اقتصادی تعریف می­کند. گزارش محاسباتی کبل و دولت درباره آمادگی اروپا در زمینه دولت الکترونیکی بیان می­دارد که دولت هنگامی دولت الکترونیکی یا آماده الکترونیکی می­شود که بخش دولتی(عمومی) پردازشها و تعاملاتش را چه داخلی و چه خارجی با مشاغل و یا با عموم رقمی کند.

به صورت رسمی و کلی می­توان آمادگی الکترونیکی را به درجه­ای که یک جامعه می­تواند به آن اندازه در دنیای شبکه­ای مشارکت نماید گفت که این درجه توسط قضاوت پیشبرد نسبی در مهمترین حوزه­­ها برای پذیرش فاوا و مهمترین کاربردهای آن تعیین می­گردد. تعاریف آمادگی الکترونیکی روی هم رفته، سطح توسعه زیرساخت، ارتباط و پیوستگی، دسترسی به اینترنت، کاربردها و خدمات، سرعت شبکه، کیفیت دسترسی به شبکه، سیاست­های فناوری اطلاعات و ارتباطات، برنامه های یادگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات و منابع انسانی، سواد کامپیوتری را مورد ارزیابی قرار می­دهد.

با توجه به تعاریف بالا یکپارچگی از تلاش های تجاری و دولتی برای بهبود و ترقی آمادگی الکترونیکی؛ و یکپارچگی از مشارکت اجتماعی در این فرایند از عوامل مهم در تجارت الکترونیکی می­باشد. با توجه به موارد گفته شده می­توان به ایجاد بستر مناسب مجازی برای تجارت الکترونیکی پرداخت و محیط مورد نیاز را بوجود آورد.

 اهمیت ایجاد بستر مجازی در تجارت الکترونیکی

عوامل زیادی برای ایجاد بستر مجازی در تجارت الکترونیکی در شرکت­ها و سازمان­ها وجود دارد. اولین مورد برتریهای بیشماری است که ایجاد این بستر با خود به همراه می­آورد. دوم اینکه شرکت­ها و سازمان­ها با تهدید عقب ماندن از بقیه روبرو هستند. سوم علاقمندی سازمان­ها و شرکت­ها برای ملحق شدن به جوامع جهانی اطلاعات هست که در آن تمامی افراد بدون هیچ گونه محدودیتی، قدرت ایجاد، دریافت اشتراک و بهره برداری از اطلاعات را به منظور توسعه تجاری، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی خود را دارند . علاوه بر این موارد فضای رقابتی موجود بطور بسیار مأثری با سطح آمادگی و ایجاد بستر مجازی مرتبط شده است. شرکت­ها و سازمان­هایی که این بستر را فراهم آورده باشند، می­توانند جهت ارتقای سطح خدمات و  ایجاد فرصتهای جدید از فضای مجازی استفاده کرده و نسبت به رقبای خود که از این بستر بهره مند نمی­باشند در رقابت موفقتر باشند. همچنین پتانسیل اینترنت و تکنولوژیهای مرتبط با آن برای فعالسازی تجارت الکترونیکی به طور گسترده ای مستند شده است. ساختار اینترنت مکانیزم­های تبادلاتی جدیدی در اختیار شرکت­ها و سازمان­ها قرار می­دهد که آن­ها را قادر به رقابت در بازارهای جهانی می­کند. در سازمان­ها و شرکت­ها استفاده از بستر مجازی ایجاد شده انتظار می­رود که عملیات و مدیریت را بهبود بخشیده و با اشتراک اطلاعاتی بوجود آمده هزینه­ها کاهش یابد.

 

اهداف ایجاد بستر مجازی در تجارت الکترونیکی

اهداف ایجاد این بستر را در کل از منظر تجارت الکترونیکی جهانی میتوان به چهار دسته تقسیم کرد:

1.زیرساختار الکترونیکی

اگر هدف زیرساختار الکترونیکی باشد آنگاه باید بر روی موسسات، سخت افزار و نرم افزار تمرکز کرد. در اینجا ایجاد بستر مجازی به معنی رایانه­ها و دسترسی می­باشد. برای اینکه این بستر بوجود آید به سخت افزار رایانه­ای و دسترسی به شبکه نیاز داریم و دولتها و پیشگامان خصوصی باید آن را تهیه کنند.

 

2.اقتصاد الکترونیکی

اگر هدف اقتصاد الکترونیکی باشد پس باید برروی کسب و کار تجارت الکترونیک تمرکز کرد. در اینجا ایجاد بستر مجازی معادل رایانه، دسترسی و اقتصاد است. سخت افزار رایانه­ای و دسترسی به شبکه مورد نیاز است اما بازار خودش این مشکل را حل می­کند.

 

3.جامعه الکترونیکی

اگر هدف جامعه باشد آنگاه باید برروی کل جمعیت تمرکز کرد. در اینجا ایجاد بستر مجازی نیازمند آن است که ابتد مسائل پایه سواد، فقر، بهداشت و سایر مسائل اجتماعی برطرف شود. رایانه سودمند است ولی هیچ چیزی یک جامعه را تا زمانی که مشکلات پایه سواد، فقر و بهداشت آن برطرف نشده است آماده ایجاد بستر مجازی نمی­کند (و یا فواصل رقمی را کم نمی­کند) .

4.حکومت الکترونیکی

اگر هدف حکومت الکترونیکی باشد پس باید برروی بازمهندسی فرآیندهای دولتی و روشهای سریعتر و شفافتر ارائه خدمات دولتی به شهروندان تمرکز کرد. اینجا ایجاد بستر مجازی به معنی رایانه، دسترسی و استفاده موثر از رایانه است. سخت افزار و دسترسی برای آمادگی الکترونیکی کافی نیستند، باید برنامه­های مفصل آموزشی، محتوای محلی مرتبط و یک بخش محلی تجارت الکترونیکی وجود داشته باشند.

برای ارزیابی آمادگی الکترونیکی مدلهای متفاوتی وجود دارد که شاخصها و روشهای متفاوتی را برای سنجش آمادگی الکترونیکی ارائه داده­اند. وجود مدل - های ارزیابی آمادگی الکترونیکی موجب برنامه­ریزی دقیقتر برای ورود هوشمندانه به عصر اطلاعات میباشد و فراهم کننده بستر نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی است.

 

6. تبلیغات

در زبانها و فرهنگها، اصطلاحات‌ گوناگونی‌ به‌ منظور بیان‌ مفهوم‌ تبلیغ‌استعمال‌ می‌گردد ولی ساده‌ترین‌ تعریف‌ از تبلیغ‌ از دكتر دانیل‌ استاریچ‌ ارایه‌ شده‌ است‌ وی‌ كه‌ معتقد است،.آگهی‌ نمایشی‌ است‌ كه‌ به‌ وسیله‌ یك‌ شخص‌ یا یك‌ مؤ‌سسه‌ معین‌ انتشار می‌یابد و هدف‌ آن‌ نفوذ در عقاید و عمل‌ مردم‌ است‌ وینسون فلتچر، تبلیغات را یکی از شیوه­های ارتباط با مشتریان بالقوه و بالفعل در بازاریابی تعریف می­کند. بطور کلی تبلیغ تلاشي سازمان يافته و آگاهانه به منظور دستكاري در احساس و ادراك و تغيير نگرش در رفتار مخاطب در جهت اهداف خاص است. تأثیرات تبلیغات در شناساندن محصول یا خدمتی بطور خوب یا بد، تعریف آن را شکل می­دهد و پیام های دیداری و گفتاری را شامل می شود که از طرف یک منبع به وسیله کانال های تبلیغاتی به گروه های خاصی یا به کل جامعه منتقل می شود و برای آن پول پرداخت می شود.

در واقع اظهار نظر شخصي و گروهي از افراد جامعه در خصوص موضوع خاص و در يك مقطع زماني و محدوده جغرافيايي در پيرامون عواملي چون فرهنگي ، ‌زيستي ، ‌رواني ، ‌ليدئولوژي و ... شكل مي گيرد. عواملي چون نظامهاي سياسي ،‌وسايل تبليغ ،‌رهبري و دولتمردان ،‌احزاب سياسي و ... بوده و  اختلاف خط فكري نظامهاي سياسي حاكم و استفاده از ابزارها و امكانات رسانه اي و تبليغي مي توانند تاثير زيادي در تحت تاثير قراردادن افكار عمومي در عرصه هاي مختلف از جمله انتخابات ،‌ تورم و گراني بهره برداري لازم بنمايند. وسايل ارتباط جمعي (‌تبليغي ) چنان قدرتي دارد كه ميتواند در جامعه نسل جديدي را براي نخستين بار پديد آورد.

به این ترتیب تبلیغات می­تواند یک ابزار مؤثر ارتباطی برای افرادی با هدف فروش محصول یا خدمتی را دارند باشد زیرا توسط آن می­توان مشتری را مطلع نمود یا تأثیرات مورد نظر را بر روی نگرش او انجام داد. تبلیغات و بازاریابی دو مقوله جدا از هم و کاملا مرتبط می­باشد. معرفی و نمایش خدمات یا محصولات شرکت شما به مشتریان کنونی و بالقوه؛ با پرداخت پول و از طریق شرکتها و فرصتهای جانبی مانند سایتهای اینترنتی و بیلبورد را تبلیغات می نامیم. در حالی که مجموعه فعالیت های شما برای آموزش و تشویق افراد به انتخاب خدمات یا محصولات شما در میان رقبا را بازاریابی می نامیم. بازاریابی شدیدا به تبلیغات وابسته می­باشد بطوری که بازاریابی بدون تبلیغات آن کارایی خود را از دست می­دهد. با تعاریف گفته شده، امروزه تبلیغات را نوعی سرمایه گذاری می­دانند نه یک هزینه. در تبلیغات بایستی به این نکته نیز توجه کرد که در صورت تبلیع نادرست آن اثر مثبت خود را از دست خواهد داد و حتی ممکن است که شرکت­ها و سازمان­های رقیب از آن به نفع خود بهره ببرند. به این ترتیب شناخت شیوه­های درست تبلیغ یک اصل مهم در تبلیغات می­باشد.

ماهیت پیچیده خدمات که از ویژگی های مشترک آن ناملموس بودن، فناپیذیری، درگیری و مداخله زیاد مشتری، همزمان بودن تولید و مصرف و تغییر پذیری ناشی می گردد با رشد فزاینده بخش خدمات همراه شده و در نتیجه نیاز سازمان ها را برای جستجوی راه هایی برای بهبود عملکرد مالی خود و جذب مشتریان در محیط بسیار رقابتی کنونی بیشتر ساخته است. با توجه به اهمییت بالای تبلیغات در جلب توجه مردم به محصول یا خدمات خاص، تبلیغات بایستی سرگرم کننده و جذاب و خیال انگیز باشد و محصول را به بهترین نحو معرفی کند که تمامی مزایای آن برای مشتری قابل درک باشد. از این رو یک برنامه ریزی درست و خلاقانه می­تواند نقش بسیار مهمی را در موفقیت تبلیغات ایفا کند.

 

7. اهمیت تبلیغات

تبلیغات، صنعت و حرفه ای است که اگر صحیح به آن پرداخته شود، می تواند باعث رشد تولید و صنعت ملی و توسعه اقتصادی گردد و تولیدات غیر نفتی را بالا می برد، زیرا سبب ایجاد رقابت صحیح می شود و خود این موضوع به امر صادرات (به جهت بالا رفتن کیفیت) نیز کمک کرده و پیوسته مشاغل جدیدی را ایجاد می کند. امروزه تبلیغات به رکن جدایی ناپذیر کسب و کار های تبدیل شده است. جلب توجه و نظر مشتری در بازار رقابتی این روز ها سخت تر از قبل شده و سازمان ها برای دستیابی به این مهم هزینه های هنگفتی برای تبلیغات پرداخت می کنند. از طرفی تبلیغات سنتی به دلایلی مانند تکراری بودن یا مشابهت به تبلیغ سایر سازمان­ها دیگر کافی نیستند و سازمان ها همواره به دنبال روش های جدید تر و خلاقانه تر برای ارائه ی خدمات و محصول خود هستند.

تبلیغات و بازرگانی و پژوهش های علمی باید همواره از نزدیک با هم در ارتباط باشند تا بتوانند تولید و فراگرد تهیه، تکامل، بازاریابی و فروش کالا را در مقیاسی وسیع زیر نظر گیرند که در نتیجه آن مصرف کننده قادر می شود تا از تحول و نوسازی در انواع کالا و در بازاریابی که تبلیغات آن را پویا و بازنمایی می کند، سود ببرد.

 

 

8. روش های تبلیغات

8.1 بازاریابی با تبلیغات آنلاین

تبلیغات آنلاین یک شکل ارتقا یافته از تبلیغات است که در اینترنت و شبکه جهانی وب برای رساندن پیام های تبلیغاتی جهت جذب مشتریان استفاده می شود. یکی از مزیت های اصلی تبلیغات آنلاین نسبت به سایر روش های سنتی تبلیغات، انتشار سریع اطلاعات و محتوی است که محدود به زمان و یا جغرافیای خاصی نمی شود. به همین دلیل تبلیغ کنندگان را با چالش های تازه ای از تبلیغات مفید و موثر روبرو کرده است .

 

8.2 بازاریابی با استفاده از بنر

بنر یک تصویر گرافیکی کوچک و معمولا مستطیلی است که به یک پایگاه اینترنتی دیگر متصل می شود و ابعاد مختلفی دارد. بنرها اولین شکل از تبلیغات بودند که به طور گسترده در اینترنت مورداستفاده قرار گرفتند و امروزه از معروف ترین و پرکاربردترین انواع تبلیغات اینترنتی به حساب می آیند.

بنرها معمولا در فرمت GIF، ساخته شده و در قسمت بالای صفحات اینترنتی قرار می گیرند. کاربر با کلیک کردن روی آن ها به صفحه ای منتقل می شود که توضیحات بیشتری درمورد آن تبلیغ به او می دهد و یا مستقیما به پایگاه اینترنتی شرکتی که تبلیغ را طراحی کرده منتقل می شود. این مدل از تبلیغات اینترنتی را می توان تا حدی به تبلیغات سنتی چاپ شده در روزنامه ها و مجلات تشبیه کرد.

8.3 بازاریابی با روش پنجره­ای

پنجره های کوچکی (کوچکتر از اندازه معمولی پنجره مرورگر) که موقع جستجوی فرد دراینترنت ناگهان بر روی صفحه نمایشگر ظاهر شده و نوشته ها و تصاویر تبلیغاتی همراهشان است. این نوع از تبلیغات اینترنتی به پنجره های جهنده نیز معروف هستند.

8.4. بازاریابی با موتورهای جستجو

موتورهای جستجومعمولا پایگاه های اینترنتی را طبق کلید واژه هایی (key word) که صاحبان آنها برای یشان درنظر گرفته و آنها را بر اساس این کلمات ثبت کرده اند جستجو می کنند. مثلا هنگامی که کاربری کلمه تبلیغات اینترنتی را وارد فرم مخصوص جستجو در پایگاه گوگل یا یاهو می کند، موتورهای جستجو به بانک اطلاعاتی خود رجوع کرده و لیستی از تمام پایگاه هایی که تحت عنوان تبلیغات اینترنتی دسته بندی شده اند (روش یاهو) و یا تبلیغات اینترنتی به عنوان کلید واژه آنها درنظر گرفته شده (روش گوگل) را برای کاربرنمایش می دهند. به این ترتیب انتخاب کلید واژه های مناسب برای پایگاه اینترنتی می تواند شانس آمدن نام پایگاه اینترنتی در رتبه های اول لیستی که به کاربر نشان داده می شود را بالا ببرد و این در حقیقت نوعی تبلیغ برای آن پایگاه اینترنتی خواهد بود.

 

 

8.5 بازاریابی با پست الکترونیک

فرستادن نامه های الکترونیک یکی از رایج ترین مدل ها برای تبلیغات اینترنتی است .به کارگیری پست الکترونیک برای تبلیغات در سال های اخیر و با افزایش تعداد کاربران اینترنت مهم تر شده است. در این تبلیغات شرکت ها پیام های تبلیغاتی طراحی کرده و به نشانی های الکترونیک کاربران می فرستند.

از مزایای این نوع تبلیغ می­توان به مواردی چون هزینه پایین، امکان هدفگیری دقیق مشتریان، اثربخشی بالا، مدیریت آسان و بسیاری دیگر نام برد.

8.6  بازاریابی با پیامک

با ارسال هدفمند پیامک به قشر مورد نظر جامعه می­توان محصول یا خدمات مورد نظر را به آنان معرفی کرد. امروزه سامانه­هایی بوجود آمده است که در آن می­توان به مناطق مختلف پیامک انبوه ارسال نمود. در ارسال این نوع تبلیغات بایستی به کوتاهی و تأثیر گذاری آن توجه ویژه­ای داشت.

8.7 بازاریابی با تبلیغات در نشریات

این روش با درج آگهی در انواع نشریات انجام می­گیرد. در این روش بایستی ابتدا اطلاعات جامعی از نشریه هدف بدست آید. اطلاعاتی مانند تیراژ و تعداد مخاطبان و نحوه توزیع بسیار حائز اهمییت است.

8.8 بازاریابی با استفاده از تبلیغات محیطی

این نوع تبلیغ شباهت زیادی به تبلیغات سنتی دارد که در این روش به نصب پوستر و تبلیغات در مکان­های پر تردد پرداخته می­شود. اماکن عمومی، ورزشگاه­ها، وسایل حمل و نقل عمومی مراکز خرید و فروش و مکان­های مشابه می­تواند موارد مناسبی جهت استفاده از این روش باشند.

 

9. نقش اهمیت ایجاد بستر مجازی در افزایش توان رقابتی شرکت ها و سازمان ها

با توجه به اطلاعات گفته شده در این مقاله و تأکید بر اهمیتت هر کدام از موضوعات بسادگی می­توان به اهمییت مجازی سازی و چگونگی تأثیر تبلیغات بر فضای رقابتی شرکت­ها و سازمان­ها پی برد. به این ترتیب با بهره گیری از نیروی آشنا به این امور و انتخاب شیوه درست تبلیغات می­توان به نحوه نگرش افراد جامعه به محصول یا خدمت مورد نظر تأثیر مثبت در راستای اهداف خاص تبلیغاتی گذاشت. با روش­های نوین بوجود آمده و بسترهای موجود تبلیغاتی می­توان مخاطبان بیشتری را با هزینه کمتر مورد هدف تبلیغاتی قرار داد و به این ترتیب محصول و خدمت مورد نظر را بخوبی معرفی کرد.

 

10 نتیجه گیری

بعد از آشنایی با مفهوم و اهداف تجارت الکترونیکی در این مقاله رابطه آن با تبلیغات معلوم شد. اهمیت بالای تبلیغات در فضای رقابتی مورد بررسی قرار گرفت و چگونگی پیشرفت در این محیط شرح داده شد. با بررسی بیشتر موضوع تبلیغات مجازی یکی از مهمترین عوامل تبلیغات معرفی گردید که بستر سازی و نقش آن در سازمان­ها و شرکت­ها مشخص شد. از مزایای تبلیغات مجازی به هزینه پایین، افزایش سرعت، قابلیت دسترسی آسان، گستردگی بازاریابی، قابلیت ردگیری تعداد افرادی که آن را مشاهده کردند و موارد مشابه اشاره شد و استفاده از ابزارالات الکترونیکی یکی از بهترین­ ابزارالات معرفی شد. با پیشرفت دنیای امروز هر شرکت و سازمانی نیاز به کسب آمادگی لازم الکترونیکی می­باشد و توسط مجازی سازی می­توان قدرت و نفوذ تبلیغات را در دنیای امروز افزایش داد. بطور کلی در این مقاله تجارت الکترونیک و بازاریابی و تبلیغات و ارتباط تأثیرات آن­ها بر یکدیگر مورد بررسی قرار داده شد و در نهایت به اهمییت آن­ها پرداخته شده و راهکارهای گوناگون برای پیشرفت در محیط رقابتی بین سازمانی و شرکتی معرفی شد.

 

دسته بندی

سئو و تبلیغات